×

Bil Bakalım, Neyi Kapalı Bıraktım?Bil Bakalım, Neyi Kapalı Bıraktım?

Şenol Gürvit 
Veri Merkezi Tesislerinde; kritik elektro-mekanik altyapı sistemlerinin yüksek iş sürekliliğine sahip olacak şekilde işletilmesi zorunluluktur. Tatil bayram gözetmeden 7 gün x 24 saat kesintisiz işletme temel hedeftir.

Yanlış anlamaları önlemek için şunu önden belirtmekte fayda vardır. Kesintisizlik, BT (IT) cihazları için hedeflenen bir kriterdir. Elektro-mekanik sistemler için geçerli değildir. Aksine; BT cihazlarının yüksek iş sürekliliğinde hizmet vermesi için, onlara kesintisiz güç ve soğutma sağlayan elektro-mekanik sistemlerin planlı şekilde kapatılması, bakım yapılıp tekrar devreye alınması zorunludur. Bu zorunluluk, elektro-mekanik sistem performanslarının ilk günkü seviyede tutulmasını garanti altına almak için yapılır. Önleyici Bakım (Preventive Maintenance) süreci, kritik altyapı işletmesinde maliyetli ve buna karşın sürdürülebilirlik için önemli bir faaliyet bütününü içermektedir.

Planlı bakım takviminde herhangi bir gecikmeye yol açmayacak şekilde, cihazların belirli sıra ile sistemden izole edilmesi, eksiksiz bakım adımlarının yerine getirilmesi ve tekrar devreye sokulması oldukça iddialı bir süreçtir. Veri merkezi sahibi Kurumlar, bu süreç için yüksek bir bütçe ayırırlar. İşletme bütçesinin büyük kısmını; personel giderleri ve bakım sözleşmeleri kapsar.  Bu süreç yüksek kalitede gerçekleşmez ise, maliyetli bütçe karşılığı olan "yüksek iş sürekliliği ve verimli işletme" hedefine ulaşılamaz. İşletme personelinden kaynaklanan hatalar söz konusu ise tam tersine bakımlar sıkıntıların nedeni varsayılır, "yapmasak daha iyi olurdu" algısını oluşturur.

Onlarca sistemi oluşturan cihazların toplam sayısı, 400 - 1000 adedi bulur. Bu cihazlar, yılda birden fazla sıklıkta bakım gerektirir. Yılın 365 gününe sığacak ve yedekliği bozmadan uygulanacak bakım planlaması, her cihazın bakım zamanı geldiğinde izole edilip bakım sonrası tekrar devreye alınması; uygun planlama, eğitimli personel ve maliyetli sözleşmeler gerektirmektedir.

Örneğin kritik soğutma grubu pompalarından birinin bakımı yapıldıktan sonra pompanın başarı ile çalıştığı manüel konumda kontrol ediliyor. Bakım formu doldurulup bakım faaliyeti sonlandırılıyor. Daha sonraki günlerde; diğer soğutma grubu bakıma alınıyor ve sistemdeki cihazlar izole edilmek üzere uygun sıra ile kapatılıyor. Bu sırada, tesadüfen beyaz alana giren görevli, salondaki sıcaklığın aşırı yükseldiğini ve BT ekipmanlarından uyarı geldiğini saptıyor. Soğutma görevini sürdürmesi beklenen aktif sistemde bir şeyin kapalı kaldığı fark ediliyor. "Neyi kapalı bıraktım" diye koşuşturan teknik görevlinin stresini ve müşterilere hesap vermesi gereken yöneticinin durumunu düşünebilir misiniz?
  
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt