×

Aydınlatma Dünyasının Duayenlerinden Dr. Haldun Demirdeş Meslektaşımızı Kaybettik, Başımız Sağolsun.

 

 
Aydınlatma Dünyasının Duayenlerinden  Dr. Haldun Demirdeş  Meslektaşımızı  Kaybettik,
Başımız Sağolsun.
 
 
 
Aydınlatma Dünyasının Duayenlerinden   Dr. Haldun Demirdeş  meslektaşımızı  kaybettik, başımız sağolsun. 

 
Dr. Haldun Demirdes, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yüksek Lisans derecesi ile mezun oldu. Elektrik Mühendisi olup aynı üniversitede 7 yıl boyunca Doktora eğitimine devam etmiş ve aynı zamanda aydınlatma konusunda yardımcı doçent olarak çalışmıştır. 1981 yılında Philips Türkiye'ye Aydınlatma Tasarımı ve Uygulama departmanı yöneticisi olarak katıldı ve ayrıca armatür üretim faaliyetlerinin denetimi, profesyonel satış, ürün yönetimi ve Anahtar Teslim Aydınlatma Tesisatı proje yönetimi sorumluluklarını da üstlendi. 2003 yılında Lyon/Fransa'da Uluslararası Dış Aydınlatma Tasarım ve Uygulama merkezinin müdürü olarak atandı. Fransa'da 9 yıl boyunca Philips Uluslararası Dış Aydınlatma tasarımı, danışmanlık, eğitim ve uygulama araştırma faaliyetlerini yönetip denetledikten sonra, Baş Bilim Adamı/Aydınlatma uygulama uzmanı olarak Şangay'daki Philips Research Çin / Aydınlatma departmanında çalışıyordu. 

Dr. Haldun Demirdeş'in Nisan 2015 tarihinde Çin'de 1905 yılında kurulmuş olan  Fudan Universitesi'ndeki  akademik çalışmaları sırasında yaptığı bir konuşmanın özeti anısına  aşağıdadır. 

"Bugünün ve Yarının Aydınlatma Uygulamasındaki Trendler ve Zorluklar"
 
Dünya, teknolojik ve sosyal trendlerin hızla değiştiği bir dönemden geçiyor. Geçmişte aydınlatma uygulamalarındaki salt işlevsel ihtiyaçlardan, günümüzde duygusal ve sosyal gereksinimler bizi esas olarak LED ışık kaynaklarına dayanan yeni aydınlatma çözümlerine yönlendirmektedir. LED'ler, yayılan ışığın miktarında, dağılımında ve spektrumunda değişikliklere izin vermek için onları geleneksel ışık kaynaklarından daha esnek kılan bir dizi özelliğe sahiptir. Bu esneklik insan performansını, konforunu ve güvenliğini arttırma potansiyeline sahiptir.

Son yıllarda, bilgi ve iletişim teknolojileri insanların yaşamlarının ve bir bütün olarak toplumun giderek daha önemli bir parçası haline gelmiştir ve aydınlatma sistemlerinin hem iç hem de dış mekanlarda uzaktan ve akıllıca kontrol edilmesini ve yönetilmesini sağlayan yeni akıllı, bağlantılı çözümlerin oluşturulması için büyük fırsatlar yaratmaktadır. Günümüzün ve geleceğin aydınlatma uygulama çözümleri, uygun aydınlatma kalitesine ulaşmak için "önkoşul temel gerekliliklere" ek olarak kişiselleştirme, etkileşim ve bağlanabilirliğe odaklanacaktır. Ancak, bu önkoşul temel gereklilikleri ve dolayısıyla aydınlatma kalitesini değerlendirmek için "güncellenmiş" nicel ölçütlerin yokluğu, geçmişin aydınlatma uygulama konseptlerini gelecek için kapsamlı bir şekilde dönüştürme girişimlerini etkileyecek genel bir sorun olabilir.Fransa'daki dostlarının belirttiği gibi " BİR IŞIK SÖNDÜ..."
 
Değerli meslektaşımızın cenazesi 18 Ocak 2024  Perşembe günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecektir. 

Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Mekanı Cennet olsun.

 
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt