×

Avustralya, Sidney, “Royal Milli Parkı”Avustralya, Sidney, “Royal Milli Parkı”

Ömer Özgür Bozkurt 


Bu yazımda sizlere Sidney, Avustralya, “Royal Milli Parkı”ndaki kıyı gezimden bahsedeceğim. Bu rota yolun götürdüğü yerlerden ziyade, yolun olmadığı yere yolculuk. Azimle yürümeniz gereken, tırmanış ve inişlerin olduğu ‘Grade 5’ zorluk derecesine, yani en zor seviyeye sahip uzun bir parkur. Haritalarda 26km yazıp, 2 gün tavsiye edilse de merakım, kendimi tanımam ve farklı noktalardan çekim yapma isteğiyle gün sonunda 38km yürüyüp, tamamladım. 
 
   

Buraya ufak bir bilgi eklemek istiyorum. Royal Milli Park Avustralya’nın ilk, Dünya’nın ise ikinci milli park statüsüne sahip olmasıyla tarihi bir önemi de mevcut. 

Peki buraya nasıl gidilir ve neler götürmeliyiz? gibi soruları duyar gibiyim. Hemen cevaplamaya başlıyorum. 
Sidney şehir merkezine ortalama bir saat tren yolculuğu akabinde Otford’tan ya da tren ve feribot ile Bundeena’dan başlayabilirsiniz. Bu zorlu parkur boyunca inanılmaz sahil manzaralarının, yüzme noktalarının, mevsimlik kır çiçeklerinin ve balinaların keyfini çıkarabilirsiniz, doğru okuyorsunuz Mayıs-Ekim ayları arası kambur balinaların göç yolu bu rotada yer alıyor..

Giderken yanınıza bol bol içme suyu, şapka, güneş koruyucusu, gün boyu yetecek şekilde tok tutan ve enerji veren atıştırmalıklar, sağlam doğa yürüyüşü ayakkabıları, pamuklu kıyafetler ve yağmurluğun yanınızda olmasında fayda görüyorum. Avustralya’da ozon tabakası incelmesinden dolayı güneş ışınları çok yoğundur ve cilt kanseri oranı çok yüksektir. Bu nedenle güneş koruyucusu çok önemli.

Burada bir güzellikle karşılaşıyoruz. Avenza isminde interaktif Royal Milli Park’ın harita uygulama mevcut. Onu da telefonunuza indirip, kullanabilirsiniz. Ben gezilerimde genel olarak Google çevrimdışı haritalarını kullanıyorum. Çünkü milli parklarda genel olarak sinyal alamıyorsunuz.  

Peki Royal Milli Parkı bu denli farklı kılan şey nedir? Bana kalırsa o güzel manzaraları gözlerinizle görüp yada çekim yapabilmek için emek vermeniz gerekiyor. Aracınızla yada yardımla gidemiyorsunuz. Bu da daha bakir ve çekici kılıyor. 

Yürüyüşü Güney’den Kuzey’e tamamladım ve ilk uğradığım nokta Figure 8 Pool oldu. Buraya ulaşmak için ve 8 şeklindeki bu havuzu görebilmek için gelgit seviyesini kontrol etmelisiniz ve sadece okyanusun çekildiği zaman buraya gidebilirsiniz. Bu çekilmiş sahil şeridinden yürürken şaşırtıcı süprizler size bekliyor olabilir. Beni bebek fok karşıladı ve uyurken harika fotoğraflar çekme fırsatı buldum. 

Akabinde altın kumlu Burning Palm Beach ve Garie Beach üzerinden Eagle Head Rock’a ulaştım. Kartal başını andıran bu kayalar mola noktam oldu ve çantamdaki erzaklarımı tükettim. Gelecek nokta olan Wattamolla’yı lagün olarak tanımlayabilirim ama okyanus geri geldiği için bu şekli çok net görme fırsatım olmadı malesef. Vakit kaybetmeden Marley Beach üzerinden Wedding Cake Rock yoluna koyuldum. Bu kaya parçası da düğün pastasını andırdığı için bu ismi vermişler. Hakikaten de öyle görünüyor.  
 

Yürürken kumtaşı tırmanışlarının, kumlu plajlarının, endemic bitkilerin ve ormanın engebeli güzelliğinin tadını çıkarmak harika bir his.

 


  

Tabiki yol üzerinde okyanus ve nehirde serinlemek için dalış yapmak ayrı bir keyif.


 


Sevgiler.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt