×

Akıllı Köyde Hayat
Akıllı Köyde Hayat 
Cem Kafadar 
 


Eco Delta Güney Kore’nin ilk akıllı şehir girişimi. Nakdong nehri deltasındaki 11.800 dönümlük sulak arazide 30.000 ev yer alacak. Projenin yaklaşık 5.6 milyon dolara mal olması öngörülüyor. İlk etap 54 haneden oluşuyor. Sakinleri kurayla belirlenip evlerine yerleşti. Üç yatak odalı ve tek odalı seçenekleri bulunan evlerin beyni, yaklaşık bir metre yüksekliğindeki ayna ve yanındaki duvara monte edilen bir tablet. Aynayı etkinleştirdiğinizde kalp atışınızdan gece ne kadar iyi uyuduğunuza kadar veri içeren dokunmatik bir sağlık ekranıyla karşılaşıyorsunuz. Bu ayna aynı zamanda o gün için yemek, egzersiz önerilerini, hava durumunu, günün haberlerini ve size özel hatırlatmaları da iletiyor. Yani sabah kalktığınızda cep telefonuna bakmanıza gerek kalmıyor, aynanız cep telefonu oluyor. Evde yaşayan herkesin aynayla ve genel sistemle senkronize edilmiş bir saati var. Üç yıl boyunca herkes bu saatleri takmak zorunda. Ayrıca her evde iki tablet bulunuyor. Bunlarla şu anda hangi cihazların çalıştığını, ailenin ne kadar enerji tükettiğini, posta kutunuzda paket olup olmadığını, buzdolabınızdaki bazı yiyeceklerin kullanım süresini ve buna benzer birçok bilgiyi öğrenebiliyorsunuz.
 

Peki bu evlerin kirası ne kadar? Güney Kore için akıllı şehir projelerinin başarısı çok önemli. Enerjilerinin büyük kısmını ithal ettikleri için bu projelerle enerji tasarrufu yapabiliyorlar. Ülkenin yüzölçümünün yüksek nüfusa göre küçük olması da akıllı evlere talebi arttıran bir diğer etken. Yakın gelecekte sadece akıllı ürünlerini değil akıllı şehirlerini de ihraç etmeyi planlıyorlar. Evlerde yaşayanlar, kendilerinden toplanan veriler karşılığında üç yıl süresince kira ödemeyecek, sadece elektrik, su ve ısınma faturalarını karşılayacak. Toplanan veriler yazılımcılar, akıllı cihaz üreticileri, devlet görevlileri ve sağlık uzmanları tarafından analiz ediliyor. Yetkililer, köy halkıyla sözleşmelerin iki yıl uzatılması için çalışıyor. Amaç bu verilerden alınan sonuçlarla mevcut akıllı şehirlerin daha akıllılarını kurmak.
 

Projenin temel vizyonu sürdürebilirlik. İnşa edilen şehir Busan kentinin bir parçası olarak kalacak ancak güneş ve hidroelektrik yoluyla kendi kanalizasyon, su arıtmasına ve elektrik dağıtımına sahip olacak. Yeşil alanlar geri dönüştürülmüş kanalizasyon suyuyla sulanacak. İçme suyu, Nakdong Nehri’nden filtreleme teknolojisiyle elde edilecek. Güneş panelleri ve yeraltı suyundan elde edilen enerjiyle maliyetler ve çevresel etki minimum düzeyde tutulacak. Kargo paketlerini drone’lar teslim edecek, küçük robotlar sokakları temizleyip güvenliği sağlayacak. Şehrin bizim için ilginç bir özelliği de var. Busan’da Güney Kore’deki savaşta şehit olan Türk askerleri için bir mezarlık bulunuyor.

Köy sakinlerinden biri yatak odasındaki ışıkların saat 7’de otomatik olarak açıldığını ve dijital bir sesin kendisine “Günaydın, lütfen esneme hareketlerini yap” dediğini anlatıyor. Veriler arttıkça bu ses daha farklı konularda da akıl verecektir. Tatil kararını iyice düşündün mü, sen orada birkaç gün sonra sıkılabilirsin, başka yerlere de bak ya da çocuğunun okul seçiminde şu okulları da dikkate al gibi. Akıllı bir dış sesin, iç sesimizle çatışması eğlenceli olacaktır diye düşünüyorum.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt