×

AFAD İle Görüşmelerimiz Olumlu Sonuçlandı-EMOAFAD İle Görüşmelerimiz Olumlu Sonuçlandı


 
Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO), deprem bölgesinin yeniden elektrifikasyonu, çadır/konteyner kentlere güvenli biçimde elektrik verilebilmesi gibi çalışmalarda sorumluluk alma ve işbirliği talebi, AFAD tarafından olumlu karşılandı. EMO, mesleki bilgi, birikim ve deneyimlerini depremzede yurttaşlarımızın hizmetine sunmak için gerekli hazırlıklara başlamıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 8 Şubat 2023 tarihinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı`na (AFAD) birer yazıyla başvurarak, 14 Şubesi ve 110 Temsilciliğiyle birlikte tüm afet yönetim ve iyileştirme çalışmalarında sorumluluk almaya ve işbirliğine hazır olduğunu bildirmişti. Yazıda, ihtiyaç duyulan bölgelerin, kadroların ve hizmetlerin EMO`ya iletilmesi halinde, 70 bini aşkın üyemiz ve teknik birikimimizle, gerekli desteği sağlamak üzere hızla organizasyon yapılacağı belirtilmişti.

Resmi olarak yapılan bu başvurunun ardından EMO temsilcileri, 9 Şubat 2023 tarihinde AFAD`ı ziyaret ederek yardım talebini sözlü olarak da iletmişlerdi. AFAD Barınma ve Yapım İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin "yardımımıza ihtiyaç olmadığı" gerekçesiyle talebimizi "sözlü" reddetmeleri üzerine, bu reddin yazılı olarak verilmesi ve yeniden gözden geçirilmesi istenmişti.

Yaşanan gelişmelerin ardından AFAD Başkanı Yunus Sezer ile EMO Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, 9 Şubat 2023 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiş, bu görüşmede Sayın Sezer yazımızın kendisine yeni ulaştığını ifade etmiş ve işbirliği talebimizi olumlu bulduklarını belirtmiştir. Yunus Sezer, arama-kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra ilgili birimlerin bizimle iletişime geçeceğini ifade etmiştir.

14. Şubat 2023  tarihinde  EMO Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, EMO YönetimKurulu Ütesis/Saymanı Mehmet Mazmanoğlu AFAD'ı ziyaret ederek  yardım konularını görüşmüşler ve  geçici kurulucak çadır kenler ve konteynerlardaki elektrik tesisatlarının denetiminin  ilgili standartlar doğrultusunda  EMO tarafından yapılabileceğini belirtmişlerdir. AFAD tarafından bu öneri olumlu karşılanmıştır. 

Odamız çalışmalarını başlatmış olup, resmi olur yazısını da beklemektedir.

EMO olarak önümüzdeki süreçte mesleki bilgi, birikim ve deneyimlerimizi depremzede yurttaşlarımızın hizmetine sunmak için tüm örgütümüzle birlikte hazırlık yaptığımızı, kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

48. DÖNEM YÖNETİM KURULU

10 Şubat 2023
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt