×

Acil Aydınlatma Tasarım Kılavuzu Yazı Dizisi-17Acil Durum Aydınlatması Tasarım Kılavuzu 
Yazı Dizisi-17


Mustafa Gedik 
 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Acil yönlendirme armatürleri

Soru: Acil yönlendirme armatürlerinde tek yönlü ya da çift yönlü olarak verilen opsiyon ne demektir ve bunları belirleyen faktör nedir?

Cevap 1:
Acil yönlendirme armatürlerinde kullanılan sembollerin tek ya da çift yönden görülebilmesini ifade eder. Acil yönlendirme armatürünün kullanım amacına göre bu opsiyon değişmektedir. Örneğin yangın yönetmeliğine göre armatürler kullanılacaksa, koridor ve kapı üstleri gibi yerlerde tek veya çift yüzlü olarak kullanım ortaya çıkmaktadır.

Soru: Acil durum test butonu nasıl ve hangi amaçla kullanılır?

Cevap:
Elektrik kesintisini simüle etmek için kullanılan bir butondur. Bu butona basıldığında acil aydınlatma kiti acil mod çalışmaya geçirilerek, ürünün batarya üzerinden çalışması test edilmiş olur.

Soru: AC (a.a.) ve DC( d.a.)  terimleri ne anlama gelmektedir?

Cevap:
AC(Alternative current) alternatif akımı (a.a.) , DC (Direct current) doğru akımı d.a.) ifade etmektedir. AC(a.a.)  şebekede var olan 230V etkin gerilim değerine sahip değişken ve sinüzoidal gerilimi gösterirken, DC (d.a.) sabit gerilimi göstermektedir. DC (d.a.) gerilim, AC (d.a.)  gerilimin doğrultulmasıyla elde edilir.

Soru: Acil yönlendirme armatürlerinizde kullandığınız sembol hakkında seçenekler nelerdir?

Cevap:
İlgili  standartların gerekleri  doğrultusunda sembolller kullanılmaktadır. 


Acil aydınlatma kitleri

Soru: Elimde  bir acil kit bulunmakta. Bağlantımı kit üzerindeki şemaya uygun şekilde yaptım fakat armatürüm enerji verdiğimde çalışmıyor, enerjiyi kestiğimde ise acilde yanıyor. Sebebi ne olabilir?

Cevap:
Bilindiği gibi LED’ler artı (+) ve (-) kutuplara sahiptir. Öncelikle ürününüzün sağlıklı çalışabilmesi için LED ve LED sürücü çıkışlarının acil kite doğru şekilde bağlanması gerekir. Ürününüz acilde çalışıyor, enerjide çalışmıyorsa ve LED sürücü girişlerinde 230V şebeke voltajını görüyorsanız, muhtemelen LED sürücü çıkışları acil kite ters bağlanmış olabilir. Bu, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Soru: Elimdeki  acil kitin bağlantısını acil kit üzerindeki şemaya uygun şekilde yaptım fakat armatürüm enerji verdiğimde çalışıyor, enerjiyi kestiğimde ise acilde yanmıyor. Sebebi ne olabilir?

Cevap:
Bilindiği gibi LED’ler artı (+) ve (-) kutuplara sahiptir. Öncelikle ürününüzün sağlıklı çalışabilmesi için LED ve LED sürücü çıkışlarının acil kite doğru şekilde bağlanması gerekir. Ürününüz enerjide çalışıyor ve acilde çalışmıyorsa; öncelikle bataryanın takılı olduğu, soketinde temassızlık olup olmadığı ve yeterince şarj edilip edilmediği doğrulanmalıdır. Mümkünse batarya  geriliminin ölçülerek, batarya gerilimi  üzerinde yazan değere eşit ya da büyük olduğu doğrulanmalıdır. Batarya ile ilgili bir problem olmadığı kanaatine varılırsa LED ve LED sürücü çıkışlarının her ikisinin de acil kite ters bağlanmış olma ihtimali değerlendirilebilir. Zira böyle bir uygulamada da ürün enerjide çalışır ve acilde çalışmaz.

Soru: LED acil kit ürünlerinde herhangi bir koruma özelliği var mıdır?

Cevap:
LED acil kit ürünleri  kısa devre ve açık devre koruma özelliklerine sahiptir. Montaj ya da kullanım sırasında ürün acil modda çalışırken LED uçlarının kısa devre edilmesi ya da devreden çıkarılması durumunda ürün kendini korumaya alacaktır. LED bağlantısı düzeltildikten sonra ürünün tekrar acil modda çalışması için ürüne enerji verilip kesilmesi gerekir.

Soru: Bazı LED acil kit ürünlerinde L, M ve H çeşitlerinin farkları nedir?

Cevap
: LED acil kit ürünlerinde L, M ve H olarak oluşturulan çeşitlilik, acil durumda kitlerden alınabilecek ışık miktarlarını göstermektedir. L (low-düşük), M (medium-orta) ve H (high-yüksek) ışık seviyelerini göstermektedir. Acil kit kataloglarında her bir modelden alınabilecek maksimum ışık çıkışları ve bu kitlerle kullanılabilecek armatür uygulamalarından elde edilebilecek acil durum aydınlatma oranları detaylı bir şekilde tablo olarak sunulmuştur.

Soru: Direkt 230V ile çalışan LED tüp/LED spot ürünlerimi yakabileceğim bir acil kit ürününüz var mı?

Cevap:
Direkt 230V ile çalışan LED’li ürünleri yakabileceğiniz acil kit çözümleri bullunmaktadır. 

Soru: Direkt 230V ile çalışan LED tüp/LED spot ürünlerimi acil modda daha düşük parlaklık seviyesinde çalıştıran
ürünleri  var mı?

Cevap:
Bu yöndeki taleplere cevap veren  ürünler mevcut. Yalnız bu çözüm uygulanacak armatürün özelliğine ve uyumlu olup olmamasına göre belirlenebildiği ve sadece o armatür için özel tasarlandığı için kataloglarda yer almamaktadır. Bu tür talepleriniz için armatür numunelerini gönderilmesini öneririz.
Paylaş:
E-BÜLTEN KAYIT
Güncel makalelerimizden haberdar olmak için e-bültene kayıt olun!
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
E-Bülten Kayıt