Kablolar

Kablolar 2017-05-04T17:42:54+00:00

CPR Kapsamındaki Kablolar ve Yangın Yönetmeliği Değişiklik Önerileri

CPR Kapsamındaki Kablolar  ve Yangın Yönetmeliği Değişiklik Önerileri

Sabri Günaydın

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik çok uzun süren, çok detaylı çalışmalar sonucunda 2002 yılında yayınlanmıştır.

Isıtma Kablosu ile Kar-Buz Birikimini Engelleme Sistemi Uygulamaları Yazı Dizisi-2

Sistem çatı kenarı boyunca ve/veya kar birikmesi olası yerlerde uygulanmalıdır. Ayrıca saçak ve iniş borularına uygulanacak ısıtma kabloları eriyen suyun kolayca tahliye edilmesini ve sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Isıtma Kablosu ile Kar-Buz Birikimini Engelleme Sistemi Uygulamaları Yazı Dizisi-1

Isıtma Kablosu ile Kar-Buz Birikimini Engelleme Uygulamalası; ısıtma kablosu, termostat, sensör ve montaj  malzemelerini  içeren ve sensörlerden alınan nem - sıcaklık bilgisine göre otomatik çalışan bir “güvenlik” sistemidir.

Sınıf E Kanal (Class E Channel) Frekansı – Mitler ve Yanılgılar

Ek Frekans ölçümü teorik olarak iyidir , fakat pratikte  en azından hiç bir Saha Test ekipmanının Sınıf E Kanal(Class E Channel) veya Kalıcı Bağlantı (Permanent Link) için 250mHz'lik Standartlar taban sınırının ötesinde sınama yapabilme kabiliyetine sahip olmaması bir sorundur.

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ve Yangın Yönetmeliği Değişikliği

“Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği” ’mizin tüm bölümlerinin güncellenmesini beklemeksizin kablolar ile ilgili bölümlerinin bir an evvel değişerek uygulamaya sokulması dileğiyle.

Trafo Merkezlerinde Nem Etkisi Yazı Dizisi-5

Daha önce tarif edildiği gibi, trafo merkezleri içerisindeki yüksek bağıl nem, yüksek gerilim elektrik izolasyonunda kısmi deşarj olasılığını artıracaktır.

Güncel CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar Teknik Şartnamesi ve Hangi Yapıda? Hangi Alanda? Hangi Kablo? Tablosu

Sektörel olarak karşılaştığımız problemler doğrultusunda Teknik Şartname ve Tabloda düzeltme ve düzenlemeler yapılarak güncellenmiş olup tasarım ve uygulamada yeni yapılarda hep beraber kullanılması dileğiyle aşağıdadır.

Trafo Merkezlerinde Nem Etkisi Yazı Dizisi-2

Kısmi Deşarj, ekipmanlara enerji verildiğinde yalıtım sisteminin yüksek elektriksel geriliminden dolayı elektrik yalıtım malzemelerinin içinde veya yüzeyinde oluşan elektriksel boşalmalardır.

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar Özel Teknik Şartnamesi

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ‘la ilgili “Özel Teknik Şartname” düzenlenerek elektrik tesisat sektörümüzün tasarım ve uygulamada hep beraber kullanması dileğiyle...

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar Sorular ve Cevaplar Yazı Dizisi-3

CPR uyarınca CE işareti 1 Temmuz 2017 itibariyle zorunla hale gelmiştir.

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar Özel Teknik Şartnamesi ve Hangi Yapıda ? Hangi Alan da ? Hangi Kablo ? Tablosu

CPR Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kablolar ‘la ilgili değişime elektrik tesisat sektörü olarak beraberce uyum sağlamamız değişimin hızlı ve sağlıklı gerçeklemesi için çok önemlidir.

CPR ( Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) Kablo Teknik Kılavuzları

CPR Teknik Kılavuzlarını ETP Portalımızda Yangına Karşı Güvenli Kablolar /Kablo Kılavuzları bölümümüzde yayınlayacağız.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) Kapsamında Yangına Karşı Güvenli Kabloların Seçimi

Elektrik sektörümüzdeki elektrik tesisat tasarımcısı, yüklenici, üretici konusunda uzman 74 arkadaşımızın görüşü alınarak konu ile ilgili tablo hazırlanmış olup; daha sonra da yapı sektörümüzdeki ilgili teknik arkadaşlarımızın görüşleri, önerileri alınarak düzenlenmiş ve uygulamaya sokulmuştur.

Türkiye ‘de CPR Doğrultusunda Hangi Yapıda ? Hangi Alanda ? Hangi Kablo ? “Son Taslak”

“Son Taslak Tablo” ile ilgili tüm görüşlerin ve önerilerin “ info@elektriktesisatportali.com “ e-mail adresine en geç 6 Mart 2017 tarihine kadar gönderilmesini önemle rica ederim.

Yeni Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Rehber Kitap (CPD’den CPR’a geçişte neler değişti?)

nşaat malzemesi ve genelde inşaat sektörüne yol gösterici nitelikte olan bu kitapçığın hazırlanmasında başta Türkiye İMSAD Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Teknik Komitesi olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz. Fethi Hinginar Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı

BICSI Teknoloji Günü -İstanbul 7 Şubat 2017 -Levent Wyndham Oteli

BICSI Orta Doğu ve Afrika Bölgesi sizi ücretsiz teknik seminerlere davet ediyor. Bu seminerle, bilişim ve telekom alanında üretici bağımsız işinizi kolaylaştıracak teknik bilgiler edinebilecek ve dünyada bu alandaki son gelişmeleri takip edebileceksiniz.

“RG6/U4, RG11 U4 “ Koaksiyel Kablolar Teknik Şartname Veri Sayfası Taslağı

28 üreticinin/ kişinin görüşü alınarak teknolojik gelişmeler ve güncel standartlar doğrultusunda hazırlanan teknik şartname veri sayfalar taslağı bilgi, görüş ve değerlendirmeleriniz için

CPR-Yapı Malzemeleri Yönetmeliği Yazı Dizisi-5 EN 50575’e göre kablolarda Performans Beyanı’ nın (DoP) esasları nelerdir?

CPR – Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ nin kablo sektöründeki uzantısı olan ve “güç, kontrol ve iletişim” kablolarındaki uygulamaları düzenleyen “EN 50575” standardının yayınlanması ile birlikte, bina ve altyapı dahil olmak üzere, herhangi bir yapıda kullanılan “güç, kontrol ve iletişim” kablolarının yangına tepki performansı gereklilikleri

Termoset (Çapraz Bağlı HFFR) Yalıtım ve Kılıf Bileşikleri

Çapraz bağlı HFFR, XLPE yalıtımda ki şartlar oluşturularak üretilir. Aradaki fark, çapraz bağlı HFFR üretimindeki termoplastik HFFR‘nin sioplast yöntemiyle (XPLE de anlatılmıştır.) moleküller arasında çapraz bağlar oluşturulmasıdır.

1., Genel, Kablolar, Son Yazılar|

Elektrik Tesisat Portalı

Güncel makalelerimizden haberdar olmak için üye olun!
E-Posta Adresiniz
Güvenli